Kto może wykonać ekspertyzę budowlaną?
Z terminem “ekspertyza budowlana” spotyka się wiele osób, które w mniejszym lub większym stopniu związane są z branżą budowlaną. Problem z dokładnym wyjaśnieniem tego terminu polega przede wszystkim na tym, że Prawo budowlane nie podaje jego definicji. Nie ma też jednoznacznego określenia, kto powinien taką ekspertyzę wykonać.
Co to jest ekspertyza budowlana?
Na początek zaczniemy od wyjaśnienia, jak należy rozumieć termin “ekspertyza budowlana”. Jest to bardzo obszerne zagadnienie. W skrócie można stwierdzić, że jest to szczegółowe opracowanie niezbędne w celu ustalania stanu danego obiektu budowlanego. Jest ono dokonywane poprzez badania oraz obliczenia dotyczące ścian, stropów, fundamentów, dachu, elewacji i innych elementów konstrukcyjnych. Przeprowadzane są oględziny obiektu, pomiary i badania i na tej podstawie formułowana jest diagnoza. W ekspertyzie mamy weryfikację prawidłowości wykonanych robót budowlanych, zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, a także izolacyjnych oraz wykończeniowych.
Ekspertyza budowlana składa się z części opisowej oraz obliczeniowej, która uzupełnia i uwiarygodnia wyciągnięte wnioski. Co ważne, w ekspertyzie oprócz oceny stanu budynku powinny znaleźć się również propozycje rozwiązań zdiagnozowanych problemów oraz usunięcia zagrożeń, wad czy nieprawidłowości. To z kolei wymaga od specjalistów wykonujących ekspertyzy posiadania stosownej wiedzy technicznej oraz kwalifikacji.
Komu zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej?
Prawo nie określa jednoznacznie, kto może być odpowiedzialny za przygotowanie ekspertyzy budowlanej. W normach prawnych, w tym przede wszystkim Prawie budowlanym, nie znajdziemy jednolitego określenia, kto powinien ekspertyzy techniczne w zakresie budownictwa wykonywać. Tak naprawdę w różnych aktach prawnych ustalone są własne zasady. W niektórych przypadkach, takich jak np. uzasadnione wątpliwości w przypadku rozbiórek nieużytkowanych lub niewykończonych obiektów, ekspertyzę techniczną może wykonać rzeczoznawca budowlany i inne podmioty (np. jednostka badawczo-rozwojowa, uczelnia posiadająca kompetencje do badań naukowych, uprawniony do takich działań projektant itp.). Tylko rzeczoznawca budowlany może sporządzić ekspertyzę np. w sprawie uzgodnienia projektu pod względem ochrony przeciwpożarowej (art. 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 31 sierpnia 2010 r.). Osoba posiadająca uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności wykonuje ekspertyzę, gdy chodzi m.in. o zmianę sposobu użytkowania nieruchomości (Prawo budowlane art. 71 ust. 2 pkt 5).
Ze względu na specyfikę ekspertyzy budowlanej, jej wykonanie należy powierzyć specjalistom o odpowiedniej specjalizacji i uprawnieniach. W usługach z tego zakresu specjalizuje się firma IMPACT, która zapewnia kompleksowo wykonane ekspertyzy budowlane oraz opinie techniczne.