Blog
Czego dotyczy świadectwo energetyczne?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami konieczne jest sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków oddawanych do użytkowania i budynków (lub lokali), które podlegają zbyciu lub najmowi. Trzeba je wykonywać także wtedy, gdy ulega zmiana charakterystyki energetycznej obiektu w wyniku przebudowy lub remontu. Co określa świadectwo energetyczne i w jakim celu się je sporządza?
Dlaczego warto optymalizować projektu budowlany
Odpowiedź na nasze pytanie można znaleźć w samej definicji słowa optymalizacja. W słowniku PWN czytamy, że optymalizacja to organizowanie jakichś działań, procesów itp. w taki sposób, aby dały jak największe efekty przy jak najmniejszych nakładach. Spróbujemy tę definicję nieco rozwinąć, opowiadając o optymalizacji projektu budowlanego w kilku kontekstach.
Montaż konstrukcji wielkogabarytowych
Wiele inwestycji budowlanych wiąże się z wykorzystywaniem elementów o dużych rozmiarach, które z tego powodu zostały przygotowane poza placem budowy. Montaż konstrukcji wielkogabarytowych tego rodzaju oznacza zwykle konieczność wykonania wielu prac dodatkowych, a także starannego opracowania wszystkich zagadnień technicznych i logistycznych. Zobaczmy, jakie zadania mogą być realizowane w ramach instalowania tego rodzaju prefabrykatów i z czym się one łączą.
Jak prawidłowo nadzorować prace spawalnicze
Nadzór spawalniczy podczas wytwarzania, montażu czy remontu konstrukcji stalowych jest bardzo ważną i odpowiedzialną funkcją. To zadanie, które powinno być realizowane przez specjalistów, gdyż wymaga m.in. opracowania szczegółowych procedur, doboru odpowiedniego sprzętu oraz technologii spawania. Nasza firma świadczy usługi z tego zakresu, zapewniając profesjonalne wsparcie doświadczonego zespołu fachowców z kwalifikacjami IWE oraz IWI. W tym wpisie wyjaśnimy, jakie najważniejsze czynności wdrażane są podczas nadzorowania prac spawalniczych.
Różnice pomiędzy: opinią techniczną/oceną stanu technicznego/orzeczeniem technicznym a ekspertyzą
W diagnostyce budowlanej wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje opracowań technicznych: opinia techniczna, ocena stanu technicznego, orzeczenie techniczne oraz ekspertyza techniczna. Chociaż terminy te odnoszą się do oceny stanu budowli, to jednak różnią się od siebie w wielu podstawowych aspektach.
Kto może wykonać ekspertyzę budowlaną?
Z terminem “ekspertyza budowlana” spotyka się wiele osób, które w mniejszym lub większym stopniu związane są z branżą budowlaną. Problem z dokładnym wyjaśnieniem tego terminu polega przede wszystkim na tym, że Prawo budowlane nie podaje jego definicji. Nie ma też jednoznacznego określenia, kto powinien taką ekspertyzę wykonać.
Na czym polegają przeglądy okresowe obiektów budowlanych?
Konieczność wykonywania okresowych przeglądów obiektów budowlanych wynika z przepisów Prawa Budowlanego (art. 62 ust.1). Obowiązek ten podyktowany jest nie tylko kwestiami bezpieczeństwa, ale i komfortu użytkowania danego obiektu.
W tym artykule podpowiemy, kto jest odpowiedzialny za wykonywanie okresowych przeglądów, dlaczego należy je wykonywać oraz kto może dokonywać takich specjalistycznych kontroli.